ونییر کامپوزیتی یا سرامیکی چیست :

ونیرهای دندانی معمولا برای برطرف کردن نواقص ظاهری دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر دندانی دارای مینای فرسوده باشد و یا شکسته و ترک خورده و یا لب پریده باشد میتوان از ونییر های دندانی برای اصلاح آنها استفاده کرد. این مواد بر سطح جلوی دندان کار می‌شود وگاهی اوقات نامرتبی دندان‌ها را می‌توان با این روش اصلاح کرد. البته به خاطر داشته باشید که نامرتبی‌های دندانی در بیشتر موارد با ارتودنسی رفع می‌شوند و ونیرهای دندانی تنها میتوانند موارد کوچکی را پوشش می‌دهند .
جنس ونیر دندان میتواند از کامپوزیت و یا سرامیک باشد.  ونییر سرامیکی و کامپوزیتی هر دو روش‌های موفقی برای زیبا سازی دندان‌ها و لبخند هستند.

 هردو روش ونییر کامپوزیتی و سرامیکی یک هدف مشترک دارند، زیبایی دندان. اما این دو روش اجرای متفاوتی دارند که بهتر است ابتدا با ونییر کامپوزیتی و سرامیکی آشنا شویم :.

ونییر کامپوزیت ( کامپوزیت زیبایی )

حالا به نتیجه خلاصه بگیم که ونییر کامپوزیتی یا با اصطلاح عموم کامپوزیت زیبایی ماده ایست که پزشک آن را بر روی دندان قرار میدهد و با قلم فرم میدهد تا شکل و فرم دلخواه را به خود بگیرد و با نور آبی رنگ مخصوص سخت میشود ، در نهایت با پلیش صاف و براق میگزدد.

کامپوزیت ترکیبی از اجزا مختلف مانند گلاس، رزین اکرلیک و کوارتز است.کامپوزیت در حالت عادی حالت خمیری دارد و در سرنگهای ویژه تیره رنگ به فروش میرسند.دلیل تیره بودن سرنگ این است که خمیر کامپوزیت زمانی که در معرض تور قرار میگیرد سخت میگردد .

ونیر دندان در یک جلسه قابل انجام است. و نیاز به تراش دندان ندارد .

ونییر سرامیکی ( لمینت )

لمینت سرامیکی که به آن لمینت غیر مستقیم و یا ونییر سرامیکی هم گفته می‌شود، در لابراتوار دندان‌سازی ساخته می شود. در این روش ابتدا دندان کمی تراشیده می‌شود و از آن قالب ‌گیری می‌شود. قالب آماده شده به لابراتوار ارسال می‌شود تا در آنجا پوسته لمینت توسط تکنسین ساخته شود . جنس لمینت میتواند از سرامیک های مختلفی چون زیرکونیا (ZIRCONIUM)، ایمکس ( EMAX ) و ای پی اس ( IPS ) باشد. که هرکدام مزایا و شرایط مختلفی دراستقامت ، ظرافت و زیبایی دارند و همچنین هزینه های آنها متفاوت است.

 معمولاً دو هفته طول می‌کشد تا با شما تماس گرفته شود که برای چسباندن لمینت به دندان مراجعه کنید. در این مدت ممکن است لمینت موقتی برایتان استفاده شود تا از دندان تراشیده محافظت شده و زیبایی دندان‌ها حفظ شود. رنگ لمینت سرامیکی منطبق بر رنگ دلخواه شما ر و براساس سلیقه و خواست شما انتخاب و ساخته می‌شود ..

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت

لمینت سرامیکی نیاز به تراش دندان دارد. البته این تراش بسیار کم است و به نوع لمینت وابسته است. کامپوزیت معمولا نیاز به تراش ندارد.

لمینت سرامیکی نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار دارد. طول درمان لمینت حدود دو هفته از زمان معاینه و قالب گیری اولیه میباشد.

 کامپوزیت دندان در یک‌ جلسه حدود 4 ساعته برای هر فک زمان میبرد و در مطب انجام میشود.

لمینت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارد. رنگ پذیری لمینت سرامیکی بسیار کمتر از کامپوزیت است.

عمر مفید لمینت سرامیکی حدودا 25 سال و کامپوزیت 7 سال است .

هزینه های لمینت سرامیکی حدود 2 تا 3 برابر کامپوزیت است که با توجه به نوع و برند متفاوت است .

نکته مهم دیگر درکامپوزیت ها مهارت و تجربه کاری پزشک در انجام است . این امر تاثیر مهمی در قیمت ها نیز دارد . به طوری که یک کامپوزیت با یک برند توسط هر پزشک میتواند با تعرفه های متفاوتی انجام شود .

ما در کلینیک دندانپزشکی خانواده به شما این تضمین را میدهیم که درمان زیبایی شما با بهترین مترایل توسط پزشکان با تجربه و با ضمانت کتبی عودت مبلغ در صورت عدم رضایت شما انجام می شود .

 تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

همان طور که در بالا گفتیم کامپوزیت معمولا نیاز به تراش ندارد. تراش لمینت سرامیکی در حدود نیم میلیمتر است و البته به موقعیت از لحاظ جلو وعقب بودن نیز بستگی دارد. در حالیکه ماندگاری کامپوزیت ونیر حدود چهار یا پنج سال است، این مشخصه برای لمینت سرامیکی حدود بیست سال است. کامپوزیت ونیر همانند دندان رنگ میگیرد و البته قابل پالیش است. لمینت سرامیکی تعییر رنگ نمیدهد. یا به عبارتی دیگر رنگ نمیگیرد.

 آیا کامپوزیت ونیر باعث بدبویی دهان می شود؟

کامپوزیت دندان اگر به صورت صحیح و علمی انجام شود، باعث بدبویی دهان نمیشود. در صورتیکه به صورت غیر علمی کار شود، در اثر پالیش نامناسب، عدم امکان استفاده از نخ دندان و در نتیجه ماندن مواد غذایی ریز و همچنین التهاب لثه میتواند باعث بدبویی دهان شود.

آیا کامپوزیت ونیر باعث التهاب لثه می شود؟

 التهاب لثه میتواند گاهی از برجستگی کامپوزیت ونیر مجاور لثه و یا عدم‌ پالیش مناسب در مجاورت لثه ایجاد شود. کامپوزیت ونیر در زمان بارداری میتواند باعث التهاب لثه شود. در زمان بارداری، به علت تغییر هورمونها التهاب لثه در دندانهای طبیعی فرد وجود دارد. به همین دلیل حتی کامپوزیت سالم می تواند باعث التهاب شود.

آیا بعد از کامپوزیت ونیر می توان از نخ دندان استفاده کرد؟

بعد از کامپوزیت و یا لمینت باید بتوانید به راحتی نخ دندان بکشید. در بعضی موارد دیده شده که کامپوزیت ونیرها را بسیار چسبیده بهم روی دندان ها قرار می دهندکه این شرایطی باعث پوسیدگی های بیشتر و التهاب لثه می شود .در صورتی که نمیتوانید نخ بکشید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید .

طول عمر کامپوزیت ونیر چقدر است؟

عمر مفید کامپوزیت حدود 5 الی 7 سال است که در صورت مراقبت مناسب بیشتر میشود .

آیا درمان کامپوزیت به تراش نیاز دارد؟

در شرایط نرمال کیس های کامپوزیت ونیر را به صورتی انتخاب مکنیم که نیاز به تراش نباشد ودر صورت تداخل دندان ها در یک یا چند دندان نیاز به تراش بسیار محدود باشد .

بهترین روش نگه داری از کامپوزیت و لمینت سرامیکی

مانند سایر دندانها از نخ دندان و مسواک‌ استفاده کنید. ترجیها از مسواک های بسیار نرم ( SOFT ) و خمیر دندان های بدون مواد سفید کننده استفاده کنید .

بعد از مسواک دهان خود را با سرم شستشو بشورید . (میتوانید به جای سرم از آب نمک رقیق استفاده کنید . در یک لیوان آب ترجیحا جوشیده، 1 قاشق چای خوری نمک تسویه شده بریزید و هم بزنید تا خوب حل شود .

تخمه و غذاهای سفت نخورید. زیرا باعث لب پر شدن کامپوزیت میشود.

مواد غذایی رنگی باعث رنگ‌ گرفتن کامپوزیت میشود. البته در نظر داشته باشید در صورت پالیش مناسب کامپوزیت، میزان رنگ گرفتن آن مشابه سایر دندانها است.

ممکن است کامپوزیت دندان بعد از مدتی رنگ بگیرد. این رنگ بخاطر عدم مراقبت کامل ایجاد می شود. برای رفع این مشکل میتوان از پالیش مجدد در فواصل شش ماه یا یکسال استفاده کرد. برای دندان های طبیعی هم بهتر است در فاصله شش ماهه تا یک ساله از جرم گیری و برساژ استفاده شود .

تصاویر  تاثیر عمل کامپوزیت بر روی  تعدادی از مراجعین کلینیک دندانپزشکی خانواده

کلیه حقوق برای کلینیک دندانپزشکی خانواده محفوظ می باشد.