ایمپلنت دندان چیست :

ایمپلنت دندان به طور خلاصه روشی است که در آن پایه های فلزی پیچ مانند، به جای ریشه  دندان قرار داده میشوند. و روکشهایی که کاملا شبیه دندان از دست رفته هستند روی آنها نصب و کارایی دندانهای از دست رفته را دارند و البته مانند دندان های واقعی به نظر می رسند.

چرا ایمپلنت باید انجام شود:

کسانی که یک یا چند دندان خود را از دست دادهاند دچار ظاهر نازیبا و ناخوشایند هستند و همیشه از لبخند زدن و خندیدن اکراه دارند و از آن اجتناب میکنند و از عدم اعتماد به نفس رنج میبرند. ولی مشکل این افراد فقط به زیبایی خلاصه نمیشود و مسایل جدیتری در زمینه سلامت دامن گیر آنهاست.افرادی که فاقد یک یا چند دندان هستند امکان جویدن طبیعی غذا را ندارند و ، این مشگل نه تنها مانع لذت بردن از غذایی که میخورند میشود بلکه به دلیل جویدن ناقص غذا  عموما دچار مشکلات گوارشی مثل نفخ و یبوست هستند.

تا قبل از ابداع روش امپلنت ، افراد بی دندان ناگزیر به استفاده از دندان مصنوعی یا همان پروتز متحرک بودند.مشکل بزرگ این پروتزها این بود که به تدریج تحلیل استخوان، باعث لقی و تکان خوردن پروتز در حین غذا یا بدتر از آن درامدن یا افتادن پروتز در حین حرف زدن بود.

با ابداع روش ایمپلنت  تمام دندانهای قوس فک را بصورت ثابت میتوان بازسازی و جایگزین کرد. پروتزهای ثابت ایمپلنت، احساس راحتی بیشتری برای فرد ایجاد می کنند و از تحلیل استخوان فک جلوگیری میکند و در ضمن احساسی مشابه دندانهای طبیعی به فرد میدهد ، ثابت است و نیازی نیست  مانند دندان مصنوعی برای شستشو بیرون آورده شود. 

آیا به جای هر دندان باید یک ایمپلنت جای گذاری شود :

جواب این سوال خیر است. در روش ایمپلنت لازم نیست به ازای هر دندان یک ایمپلنت قرار داد. به طور معمول  با انجام ۸ واحد ایمپلنت در قوس هر فک می توان تمام دندانها را ترمیم کرد.

دلیل مهم اهمیت مراقبت بعد ازانجام جراحی ایمپلنت

مهم است بدانید که رعایت نکات  بعد از درمان ایمپلنت به قدری دارای اهمیت می باشد که دندانپزشکان آن را یکی از عوامل مهم موفقیت این درمان به شمار می آورند. اگر شما توجهی به این نکات نداشته باشید، با مواردی از جمله عفونت های لثه، استخوان فک و دندان های دیگر خود رو به رو خواهید شد. این موارد علاوه بر اینکه هزینه های اضافی برایتان به همراه دارند، می توانند مشکلات بیشتری را ایجاد کرده و روند درمانی شما را با اختلال موجه کنند. به همین جهت لازم است تا ازپزشک خود بخواهید تا تمام توصیه های مهم و ضروری را برایتان بیان کند. در ادامه این مقاله بیشتر با این موارد آشنا خواهید شد.

نکات مهمی که در 48 ساعت اول بعد از انجام جراحی ایمپلنت باید رعایت کنید :

بعد از جراحی لازم است تا برخی نکات مراقبتی رعایت گردد تا ایمپلنت کارایی صحیحی داشته و دوام و ماندگاری آن افزایش یابد
ساعت اول بعد از جراحی48در ساعت ابتدایی اهمیت بسیار زیادی داشته و باید به خوبی توصیه های دندانپزشک خود را رعایت کنید. به طور کلی اکثر حساسیت ها و علائم در این مدت زمان ایجاد خواهند شد .

در ساعات ابتدایی گاز پانسمان در دهان شما قرار دارد که نباید آن را جا به جا کنید. شما باید این گاز را بسیار آرام روی دندان خود فشار دهید و تا یک ساعت بعد از جراحی به هیچ عنوان آن را از دهانتان خارج نکنید. این کار سبب تشدید خونریزی خواهد شد.

بعد از برداشت گاز استریل، اگر خونریزی شما کاهش نیافت، مجددا گاز استریل را تا مدت 30 دقیقه روی دندان خود بگذارید و هر 30 تا 45 دقیقه آن را تعویض نمایید.

ناحیه جراحی شده را به هیچ عنوان با دست و یا زبان خود تحریک نکنید.

ممکن است تا شما در در روز های ابتدایی با علائمی مانند ورم لثه، خونریزی مستمر، خروج مایع از لثه و درد رو به رو شوید. البته این علائم نشان دهنده جوش خوردن استخوان فک با پایه ایمپلنت و بهبودی زخم هستند و پس از حدود دو هفته کاملا از بین خواهند رفت.

بهتر است که از شستن دهان خود تا 8 ساعت ابتدایی اجتناب نمایید.

کاملا استراحت کنید. دراز بکشید و سعی کنید تا صحبت نکنید. حتما سر خود را کمی بالاتر از سطح قلبتان قرار دهید.

از انجام فعالیت های ورزشی و سنگین در این مدت زمان جدا اجتناب کنید.

برای اینکه مانع از ایجاد سرگیجه در خود شوید، وضعیت خود را به آرامی از سمتی به سمت دیگر تغییر دهید. به طور مثال اگر قصد دارید تا از حالت خوابیده بلند شوید، ابتدا کمی بنشینید و سپس از جایتان بلند شوید

در این مجموعه بعد از انجام جراحی یک کمپرس 2 منظوره سرما و گرما به شما هدیه میشود . یک کیسه یخ ( کمپرس یخ ) را درون پارچه ای تمیز بپیچید و برای کاهش درد و تورم روی صورت خود قرار دهید . این کار را در بازه های زمانی 10 دقیقه انجام دهید. استفاده از کمپرس یخ در 48 ساعت بعد از جراحی تا حد بسیار زیادی به کاهش درد و تورم کمک می کند. در صورت از بین رفتن سرمای کمپرسور آن را در فریزر قرار دهید تا مجدد شارژ شود . البته این را توجه کنید که کمپرس یخ تنها تا 48 ساعت اول موثر است و بعد از آن برای کاهش درد و تورم باید از کمپرس گرم استفاده داشته باشید . برای این کار میتوانید همان کمپرس را در ظرف آب گرم قرار دهید و به عنوان کمپرس گرم استفده کنید .

اینکه درد و ناراحتی داشته باشید، کاملا طبیعی است که به مرور زمان و با ایجاد بهبودی این درد و تورم از بین خواهند رفت. دندانپزشک برای شما دارو های مسکن و آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد که باید آن ها را در ساعات مقرر مصرف کنید. توجه کنید که داروی ایبوپروفن برای بزرگسالان نباید بیش از 800 میلی گرم 3 بار در روز باشد. در صورتی که درد شما با دارو های مسکن کاهش نیافت، حتما باید با پزشک خود تماس بگیرید.

توجه کنید که شما باید به آرامی با بریدگی لثه و زخم خود رفتار کنید تا روند بهبودی راحت تر و سریع تر انجام شود.

اولین شب بعد از جراحی دندان هایتان را با یک مسواک نرم، مسواک بزنید. دقت کنید که روی محل جراحی شده را مسواک نکنید. این ناحیه کاملا حساس بوده و می تواند با مسواک زدن دچار خونریزی شود.

بعد از گذشت 24 ساعت، روزی 3 الی 4 بار آب نمک غرغره کنید. این کار به کاهش درد و تورم کمک کرده و از ایجاد عفونت جلوگیری می کند.

بعد از گذشت 24 ساعت شما باید توجه کاملی به تغذیه خود داشته باشید. عصب دندان در این زمان ضعیف شده است، بنابراین نباید مایعات داغ بنوشید.

از مصرف نوشیدنی های گازدار و نوشابه اجتناب نمایید.

پس از هر وعده غذایی لازم است تا دهان خود را بشویید.

به هیچ عنوان از سیگار و الکل استفاده نداشته باشید، زیرا می توانند سبب بروز خونریزی مجدد شده و با ایجاد عفونت در روند بهبودی اختلال ایجاد کنند.

برای رفع بوی بد دهان با مشورت دندانپزشک خود از دهانشویه استفاده داشته باشید. همچنین دهانشویه به کاهش عفونت نیز کمک خواهد کرد.

مراقبت های 3 الی 4 روز بعد از انجام جراحی ایمپلنت :

همچنان نباید از نوشیدنی های گازدار، نوشابه، الکل و سیگار استفاده داشته باشید.

به علائم خود در این شرایط توجه داشته باشید. تب، عفونت نباید بیش از دو روز ادامه پیدا کنند. در این صورت سریعا دندانپزشک خود را در جریان بگذارید.

اگر واکنشی نسبت به داروی های مصرفی خود نشان دادید، سریعا با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

برای کاهش تورم و قرمزی روی صروت خود از کمپرس گرم استفاده داشته باشید.

رعایت بهداشت دهان و دندان را فراموش نکنید.

نکات مهم بعد از انجام ایمپلنت در بلند مدت

به منظور اینکه سبب افزایش دوام و طول عمر ایمپلنت دندان خود شوید، باید مراقبت های بلند مدت آن را نیز در نظر بگیرید. بعد از اینکه بهبودی کامل خود را به دست آوردید، به موارد زیر به طور جدی توجه داشته باشید .

به طور مرتب دندان های خود را مسواک بزنید و حتما از نخ دندان استفاده داشته باشید.

برای حفظ سلامت لثه های خود از دهانشویه های مناسب استفاده کنید.

از تاثیر آب نمک غافل نشوید و سعی کنید یک بار در روز، دهانتان را با آب نمک شستشو دهید.

توجه کافی به وقت های ویزیت خود داشته باشید. شما باید برای کنترل و معاینه هر چند وقت یک بار به کلینیک دندانپزشکیخانواده مراجعه داشته باشید. لازم به ذکر است که هزینه ویزیت و مشاوره برای شما عزیزان در این مرکز رایگان میباشد . پس با خیال راحت با ما مشاوره کنید .

بعد از ایمپلنت چی میتونیم بخوریم :

بعد از ایمپلنت تا مدتی به ویژه در 24 ساعت اولیه، باید از مواد غذایی نرم استفاده داشته باشید. بهتر است این مدت زمان را تا حدود 1 ماه در نظر بگیرید.

لیست رژِم غذایی مناسب بعد از ایمپلنت :

پنیر

شیر

ژله

پاستا

ماست

آبمیوه

اسموتی

پودینگ

شیک ها

تخم مرغ

اسپاگتی

ماهی آبپز

انواع پوره ها

کمپوت میوه

انواع کیک ها

انواع سوپ ها

بستنی میوه ای

پوره سیب زمینی

مرغ کباب شده نرم

مایعات خنک فراوان

سوسیس پخته شده

سبزیجات بخارپز شده

سیب زمینی پخته شده

لوبیای پخته شده و له شده

برنج و ماکارونی کاملا پخته شده

 

بعد از ایمپلنت چی نباید بخوریم :

بعد از جراحی ایمپلنت و قبل از اینکه بهبودی کامل خود را به دست بیاورید حداقل تا 10 روز بعد از جراحی، باید از مصرف برخی از مواد غذایی اجتناب کنید. نکته ی مهمی که باید آن را در نظر بگیرید، این است که برای مصرف نوشیدنی ها از نی استفاده نکنید، زیرا نی می تواند مانع از ایجاد سلول های جدید شده و لخته خون ایجاد شده را از بین ببرد. وجود لخته ی خون برای روند بهبودی بسیار اهمیت دارد و از بین رفتن آن می تواند عوارضی را برایتان به همراه داشته باشد. این غذا ها را در زیر برای شما بیان می کنیم:

قند

آجیل

چیپس

کلوچه

استیک

آب نبات

پاپ کورن

گوجه فرنگی

غذاهای سفت

نوشابه های گازدار

نوشیدنی های الکلی

نوشیدنی های بسیار داغ

خوراکی های بسیار داغ، بسیار سرد و یا تند

عوارض جانبی رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب بعد از ایمپلنت :

اگر شما موارد گفته شده را رعایت نکنید، می توانید با عوارض ایمپلنت دندان رو به رو شوید. استفاده از غذا های سفت بلافاصله بعد از کاشت ایمپلنت می تواند درد بسیار زیادی را برایتان ایجاد کند و همچنین سبب بیشتر شدن خونریزی گردد.
اگر شما نوشیدنی های خود را با نی بنوشید، لخته خون ایجاد شده از بین رفته و با عارضه ای به نام حفره خشک رو به رو خواهید شد. پس تا چند وقت از نی استفاده نکنید.
بعد از به دست آوردن بهبودی کامل، می توانید رژیم غذایی قبل خود را در پیش بگیرید و از کارایی بی نظیر این درمان استفاده ببرید.

 در زیر میتولنید تصاویر مربوط به ایمپلنت و تاثیر آن را مشاهده کنید

کلیه حقوق برای کلینیک دندانپزشکی خانواده محفوظ می باشد.